Najczęściej kradzione samochody – sprawdź, czy nie jeździsz jednym z nich!

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Według danych policyjnych najczęściej kradzione auta, to samochody mające od 6 do 10 lat. Złodzieje najczęściej kradną samochody osobowe, których części można szybko sprzedać. Które samochody są najczęściej kradzione? Jakie marki są najpopularniejsze wśród złodziei? Zapraszamy do lektury!

Wiek auta a prawdopodobieństwo kradzieży

W świecie motoryzacji z roku na rok rośnie wykrywalność kradzieży, ale i przybywa złodziei. Według danych Komendy Głównej Policji wykrywalność kradzieży wynosi ponad 20%, a więc 1/5 właścicieli odzyskuje z powrotem skradzione samochody. Te, których nie da się odzyskać, w większości przypadków zostają rozebrane na części i rozprzedane na czarnym rynku. Co ma wiek auta do prawdopodobieństwa kradzieży? Według statystyk największy udział w kradzionych pojazdach mają auta kilkuletnie, w wieku od 6 do 10 lat (ponad 30% wszystkich kradzieży). Najmłodsze samochody i najstarsze auta są kradzione znacznie rzadziej.

Które marki samochodów są najatrakcyjniejszym łupem dla złodziei?

Najbardziej atrakcyjne są te marki, których części można w łatwy i szybki sposób sprzedać. Nieoficjalnie mówi się, że  Polsce najczęściej kradzione są samochody typu Volkswagen, Audi oraz Toyota. Z aut ekskluzywnych, często kradzione są Bentleye. Na kradzież samochodu najczęściej są narażone osoby prywatne, ze statystyk wynika również, że często ofiarę złodziei padają firmy leasingowe. Ponad 50% kradzionych samochodów stanowią auta z silnikiem Diesla. Podpierając się tymi statystykami, eksperci podają, że szansa na kradzież wzrasta odwrotnie proporcjonalnie do ilości zarejestrowanych aut danego producenta. Im mniej aut konkretnego modelu jest dostępnych na rynku, tym większe ryzyko utraty samochodu!

Jak zweryfikować, czy samochód nie jest kradziony?

Przed zakupem pojazdu, rozsądnie jest zweryfikować jego pochodzenie. Można to zrobić w prosty sposób dzięki bazom kradzieżowym. Używane samochody można sprawdzić w publicznych bazach danych, np. na na stronach internetowych zawierający bazy skradzionych aut. W niektórych z nich zawartych jest ponad 140 tysięcy rekordów skradzionych pojazdów i służą one do weryfikacji pochodzenia aut przez instytucje, inspektorów oraz osoby prywatne. Aby zweryfikować pochodzenie pojazdu, należy podać jego numer VIN, czyli unikalny identyfikator pojazdu nadany przez producenta w procesie produkcji samochodu. Taki numer składa się z 17 znaków (cyfr oraz liter) i jest stosowany w celu  identyfikacji pojazdów osobowych.