Zmiany w leasingu – przygotuj się!

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzedaż samochodów powypadkowych z polskich firm ubezpieczeniowych należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Leasing to coraz bardziej popularna forma finansowania, wybierana zarówno przez niewielkie firmy, jak i duże przedsiębiorstwa. Większość leasingowych kontraktów dotyczy samochodów osobowych, dostawczych oraz ciężarowych. Czy warto wziąć samochód w leasing? Jakie zmiany szykują się w prawie leasingowym? Zapraszamy do lektury!

Czy warto wziąć samochód w leasingu?

Zgodnie ze statystykami Związku Polskiego Leasingu, po leasing sięgają najczęściej małe firmy, a największy udział w strukturze finansowania przedmiotów leasingu mają samochody osobowe i maszyny przemysłowe. Dzięki możliwościom leasingu auto można nabyć na atrakcyjnych zasadach, ponieważ leasingobiorca może użytkować dany przedmiot i czerpać korzyści z jego posiadania, bez konieczności jego zakupu. Dodatkowe zalety to proste procedury leasingowe oraz elastyczna forma umowy leasingowej, którą zawierają między sobą obie strony.

Przygotuj się na zmiany w prawie leasingowym!

Leasing jest opłacalny między innymi ze względu na korzyści podatkowe oraz możliwość wymiany samochodu bez obowiązku jego wykupienia. Do tej pory całość raty leasingowej można było wliczyć w koszty prowadzenia działalności. Sytuacja ta ma się jednak wkrótce zmienić… Minister finansów zapowiedziała zmiany w prawie leasingowym, które mają zacząć obowiązywać od 2019 roku. Czy leasing nadal będzie opłacalnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców?

Zmiany w prawie leasingowym mają dotyczyć amortyzacji oraz sposobu naliczania kosztów. Aktualnie  leasing operacyjny jest bardziej opłacalny niż zakup pojazdu za gotówkę lub na kredyt. Całość raty można wliczyć w koszty prowadzenia działalności biznesowej. Wraz ze zmianami w prawie leasingowymi zostanie jednak zwiększony limit amortyzacji zaliczanej do kosztów uzyskania przychodu, zostaną również ograniczone możliwości odliczania kosztów. Zgodnie z nową ustawą, jeśli auto jest wykorzystywane zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywatnej, przychody można będzie pomniejszyć jedynie o 50% poniesionych wydatków.

Kiedy możemy się spodziewać zmian w prawie leasingowym?

Planowane zmiany mają wejść w życie już od 1 stycznia 2019 roku. Przedsiębiorcy, którzy wezmą samochód w leasing do końca tego roku (do 30 grudnia 2018 r.), będą jeszcze rozliczani na starych zasadach, czyli będą mogli odliczyć 100% kosztów. Prawo do odliczenia 100% kosztów leasingu będzie ich obowiązywać jeszcze do końca 2020 roku (przez dwa lata).